پیشگیری از گسترش بیابان زایی از اولویت های مهم سازمان منابع طبیعی است


رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: پیشگیری از گسترش بیابان زایی یکی از نیازهای کشور و از مهمترین اولویت های سازمان منابع طبیعی است.

به گزارش ایسنا، مسعود منصور روز یکشنبه در سومین نشست ستاد ملی هماهنگی و سیاستگذاری مقابله با گرد و غبار که با حضور دکتر حمیدرضا برگزار شد، گفت: علی سلاجقه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و تشکل های عضو: باید اقدامات احیا و بازسازی انجام شود و در قسمت دیگر بیابان زدایی گسترش یابد و ستاد نیز مستقر شود.

منصور افزود: بسیاری از ریزگردهایی که وارد کشور ما می شود و مردم را آزار می دهد منشاء خارجی دارد و باید در ستاد و جلسه دولت درباره اشکال پیشگیری بحث شود.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه مدیریت پایدار اراضی شامل مجموعه وسیعی از اقدامات از جمله آبخیزداری و آبخوان‌داری، مدیریت مرتع و بیابان‌زایی است، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که عملیات آبخیزداری سالانه می‌تواند 8 تا 9 برابر فرسایش خاک را کاهش دهد. میلیون هکتار برای حفاظت از آب و خاک تاکنون در 33 میلیون هکتار از سطح کشور طرح های آبخیزداری اجرا شده است که این اقدامات باید در 125 میلیون هکتار دیگر انجام شود.
منصور در ادامه این نشست از حسابرسی 82 میلیون هکتار از مراتع کشور خبر داد و افزود: کشاورزان این مناطق همگی سرشماری و شناسایی شده و مجوز برای آنها صادر شده است، این در حالی است که در دو سال اخیر سازمان جهشی داشته است. 42 میلیون هکتار از مراتع کشور برای مدیریت مرتع آماده شده است.
به گفته مسعود منصور، در 8.7 میلیون هکتار از مناطق بیابانی عملیات بیابان زدایی از قبیل بادشکن، فنس کشی، کاشت و مدیریت زهکشی انجام شد که موفق به تثبیت اراضی بیابانی شد.
منصور با اشاره به اقدامات گذشته در کویر گفت: اگر اقدامات بیابان زدایی در دهه 40 در استان های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و هرمزگان نبود، بسیاری از زیرساخت های کشور آسیب جدی می دید.
اولین مقام منابع طبیعی کشور در این آمار اعلام کرد: 7 هزار و 26 کیلومتر راه مواصلاتی، هزار و 810 کیلومتر راه آهن، 23 فرودگاه، هزار و 240 کیلومتر رودخانه و 85 هزار و 560 کیلومتر کانال انتقال آب و 600 هزار هکتار از اراضی کشاورزی روستایی به دلیل بیابان زدایی در 8 میلیون نفر. و 700 هزار هکتار از مناطق بیابانی امن است.
منصور با اشاره به تدوین و ابلاغ سند مدیریت مشارکتی مناطق بیابانی در سال 1400 که زمینه ساز استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی، نهادهای جامعه مدنی، مردم، خیرین و دستگاه های اجرایی شد، گفت: : سال گذشته در قالب مدل های مشارکتی 85 هزار هکتار بیابان زدایی، 12 هزار هکتار جنگل کاری و 100 هزار هکتار آبخیزداری اجرا شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری، اقدامات بیولوژیکی و کاشت، مدیریت تلفیقی مراتع و تولید گیاهان دارویی، تشدید اقدامات حفاظتی و تدوین برنامه و تعیین مجری از جمله این موارد بود. رویکردهای پیشنهادی رئیس سازمان منابع طبیعی
انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

“سلام فرمانده”؛ یک محصول فرهنگی منحصر به فرد / شایعه علیه مداح یک اثر نادرست است

ایسنا/ گیلان دادستان لنگرود با تکذیب شایعات منتشر شده در رسانه های معاند علیه ابوذر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.