چرا مذاکرات ایران و عربستان به نتایج ملموسی نرسید؟


ایسنا/ خراسان رضوی یک تحلیلگر خاورمیانه درباره علت شکست مذاکرات ایران و عربستان گفت: این موضوع ناشی از سطح و نوع انتظارات عربستان است. عربستان امیدوار است که مشکل یمن از طریق مذاکره با ایران حل شود، در حالی که مشکل یمن موضوعی است که خود عربستان مطرح کرده است.

صباح زنگنه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اتهامات اخیر علیه ایران در کمیته چهارجانبه عربی، اظهار کرد: این کشورها هر زمان که فکر می کنند دلیلی برای کسب امتیاز وجود دارد یا می توانند موقعیت خود را ارتقا دهند، چنین ادعاهایی را مطرح می کنند. آنها کف می زنند، غافل از اینکه کسانی مانند صدام حسین که چنین ادعاهایی داشتند ناپدید شده اند.

وی ادامه داد: بنابراین این کشورها با طرح این ادعاها جز ایجاد مشکل برای خود به نتیجه ای نخواهند رسید. امارات، عربستان سعودی، مصر و بحرین این ادعاها را مطرح می کنند تا جو را شعله ور کنند و همچنین بتوانند از یکی از قدرت های بزرگ سوء استفاده کنند. به خصوص که این کشورها فکر می کنند با ورود رژیم صهیونیستی به منطقه چه در امارات، چه بحرین و چه مصر، آن رژیم می تواند به آنها کمک کند. چه بسا وعده های رژیم صهیونیستی این کشورها را به چنین ادعاهایی سوق داده باشد.

این تحلیلگر خاورمیانه با تاکید بر اینکه موضوع دخالت ایران در سایر کشورهای عربی کاملا اشتباه است و طبیعتا ایران در منطقه حضور و نفوذ داشته و دارد، گفت: این نفوذ به نفع کشورهای منطقه بوده است. سایر کشورهای منطقه باید این را درک کنند و از گرفتار شدن در دام وسوسه های صهیونیست ها اجتناب کنند.

زنگنه درباره اینکه چرا مذاکرات ایران و عربستان شکست خورد، گفت: این سوال از سطح و نوع توقعات عربستان نشات می گیرد. عربستان امیدوار است که مشکل یمن از طریق مذاکره با ایران حل شود، در حالی که مشکل یمن موضوعی است که خود عربستان مطرح کرده است. بنابراین اگر عربستان به وضعیت قبل از مداخله بازگردد، مشکل یمن نیز حل خواهد شد. اگر عربستان از اعزام نیرو، تهاجم و نبرد با مردم یمن و محاصره فرودگاه ها و بنادر آنها دست بردارد، این مسائل به راحتی قابل حل است.

وی درباره لزوم حل هر چه سریعتر مشکلات ایران با عربستان گفت: وضعیت درگیری و اختلاف یک حالت غیرطبیعی در روابط کشورهاست و طبیعتا کشورها به ویژه کشورهای همسایه باید با یکدیگر رابطه داشته باشند. “. بنابراین بازگشت به حالت عادی به نفع هر دو کشور، منطقه و جهان اسلام خواهد بود.

این تحلیلگر خاورمیانه خاطرنشان کرد: وقتی سایر کشورهای جهان اسلام ببینند که دو کشور مسلمان روابط خوبی دارند، به دو کشور احترام می گذارند و از دشمنی ها، اختلافات و اختلاف نظرها دوری می کنند. این بدان معناست که روابط خوب ایران و عربستان را می توان در بین کشورهای دیگر الگو قرار داد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

“سلام فرمانده”؛ یک محصول فرهنگی منحصر به فرد / شایعه علیه مداح یک اثر نادرست است

ایسنا/ گیلان دادستان لنگرود با تکذیب شایعات منتشر شده در رسانه های معاند علیه ابوذر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.