چکش گران قیمت برای هنر


کریستیز، ساتبیز، حراج تهران و … از جمله حراج هایی هستند که در سال گذشته اعداد جدیدی در داخل و خارج از کشور به ثبت رساندند و به رکوردهای فروش جدیدی دست یافتند.

یک سال دیگر گذشت و کرونا همچنان به عنوان مهم ترین مهمان در حراجی ها شرکت می کند. با این حال، این مهمان با وجود شروع همه گیری، دیگر ناخواسته نبود و برگزارکنندگان از قبل برای آن آماده شده بودند. بنابراین در داخل کشور شاهد بودیم که حراج تهران برای تصمیم گیری در مورد نحوه اجرای پانزدهمین دوره خود، تابع تصمیمات اعلام شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا بوده و بر خلاف گذشته، دستور دقیق تری را به صورت حضوری در این مراسم انجام دهد. سال در خارج از کشور، مزایده ها به طور فزاینده ای نگران بخش های فروش مجازی خود هستند تا چکش آنها به صدا در نیاید.

این گزارش ایسنا، شرح مختصری از سرنوشت حراج های آثار هنری در یک سال گذشته و همچنین تاثیر کرونا در این رویدادها است.

بیشترین فروش؛ کدام حراج؟

تعداد کل فروش؛ پارامتری که سرنوشت یک مزایده را نسبت به سایر حراج ها تعیین می کند و البته از طرف دیگر نمی توان تنها معیار مقایسه دو حراج متفاوت را در نظر گرفت.

به طور کلی، در حالی که حراج‌های هنری عموماً از یک سیستم سرمایه‌محور پیروی می‌کنند و کمابیش از قوانین یکسانی پیروی می‌کنند، هر دوره حراج بسته به اینکه در کدام دوره از تاریخ هنر و چه هنرمندانی می‌فروشد، یک ارزش کلی است. فروش متفاوتی ایجاد کنید.

سال 1400 با ثبت حراج های به اصطلاح «تاریخی» به پایان رسید. حراج ساتبیز 2021 بالاترین فروش سالانه را در تاریخ این حراج به دست آورد. ساتبیز که از ابتدای سال 2021 تاکنون 7.3 میلیارد دلار آثار هنری و سایر اقلام فروخته است، امسال بیشترین فروش سالانه خود را در تاریخ 277 ساله خود به ثبت رساند.

حراج ساتبیز امسال 57 اثر فروخت که هر کدام بیش از 15 میلیون دلار فروخته شد. در همین حال، «مرد جوانی که مدال در دست دارد» اثر بوتیچلی با 92.2 میلیون دلار گران‌ترین نقاشی امسال بود.

حراج کریستیز، رقیب همیشگی ساتبیز، که در نزدیک به 43 کشور رقابت می کند، امسال نیز رکوردهای جدیدی را از نظر فروش آثار هنری به ثبت رساند. یکی از نکات جالب آماری در مقایسه نتایج این حراج، نتیجه فروش آنلاین آن است که نشان از ساختاری پیشرفته در حوزه فروش آثار هنری دارد. کریستیز در 4 فوریه در حراج آنلاین آمریکای لاتین در مجموع 1538125 میلیارد دلار فروخت که یک رکورد جدید برای حراج آنلاین است.

اما ساتبیز امسال از نظر فروش آنلاین به کریستی برتری داد. حراج جایزه هنر آفریقایی Norval Sovereign 2022 که به صورت آنلاین در 22 فوریه برگزار شد، 279.2 میلیون دلار جمع آوری کرد که کمتر از کریستیز است.

حراج تهران در داخل کشور سال گذشته یکی از پرحاشیه ترین دوره های خود را داشت که پانزدهمین دوره آن به فروش هنر مدرن ایران اختصاص داشت. این سوال که آیا فروش آثار پرویز تناولی در حراجی قانونی یا غیرقانونی بوده و فروش بالای آن در آن دوره سروصدای رسانه ای به پا کرد و اهمیت هنر مدرن ایران را در بین مجموعه داران اعم از موافق یا مخالف در هر نگاه نشان داد.

پانزدهمین حراج تهران با فروش 158 میلیارد و 890 میلیون تومانی به پایان رسید. پرویز تناولی خالق اثر شاعر نشسته، صاحب و عرضه کننده گران ترین اثر در این حراج نامزد شد و رکورد فروش 14 میلیارد تومانی و 600 میلیونی را برای یک اثر هنری به دست آورد.

کرونا چگونه سرنوشت حراج ها را تغییر داد؟

سال گذشته، شیوع ویروس کرونا، حراج تهران را چندین بار به تعویق انداخت. امسال اما طبق تاریخ از پیش اعلام شده این مراسم به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد.

برخلاف حراج تهران، ساتبیز و کریستیو به دلیل ساختار آنلاین پیشرفته خود از حراج مجازی استفاده کردند و کرونا نتوانست دو حراج اصلی را ببندد.

در حالی که کرونا شرایط حراج را کمی سخت‌تر از قبل کرده است، اما ساتبیز که امسال توانست رکوردهای جدیدی را ثبت کند، کم و بیش وابسته به این ویروس بدنام است. پس از ثبت رکورد 7.3 میلیارد دلاری فروش از ابتدای سال 2021، حراج داران اعلام کردند که مشارکت مجموعه داران جوان علاقه مند به خرید کالاهای لوکس و آثار هنری NFT در طول اپیدمی کرونا به فروش در حراج ها کمک می کند تا رکوردها را به دست آورند. این بود که کرونا هدیه ای ناخواسته برای ساتبیز شد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

«پیاده رو غذا» کرمانشاه ناقص کاوش است/ به سرمایه گذار هشدار می دهیم

ایسنا/ کرمانشاه شهردار کرمانشاه گفت: پروژه پیاده راه مواد غذایی کرمانشاه به صورت ناقص مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.