چیلر و هواساز در سیستم های سرمایش و گرمایش

در ادامه نیز با کاربردهای چیلرها آشنا خواهیم شد و در انتها نیز بصورت کلی، انواع چیلرها را مورد بررسی قرار خواهیم فن کندانسور چیلر داد.

خرید فن چیلر

شایان ذکر است در انتهای این مرحله مایعی با دمای بالا خواهیم داشت. همان طور که پیش از این نیز گفتیم در داکت اسپلیت برای اتصال به یونیت داخلی از لوله کشی دارای مبرد استفاده خواهد شد و به علت محدودیت طول لوله کشی مبرد و با توجه کاهش کارایی، به طور معمول نصب یونیت خارجی در تراس انجام می شود.

قطر لولههای آب سرد و گرم و همچنین انتخاب پمپها بر اساس چگونگی کنترل فن کویلها تعیین خواهد شد. استفاده از عوامل تنظیم کننده سرعت، همچون درایو، برد کنترلی و غیره که علاوه بر صرفه جویی اقتصادی موجب کاهش صدای تولیدی چیلر می شوند، از راه حل های تاثیر گذار می باشد.

فن کویل مینی چیلر

یکی از معایب سیستم چیلر تراکمی این است که مناسب تهویه نیستند: آن ها هوا را در هر اتاق خنک می کنند، اما بر گردش هوا تأثیر نمی گذارند.

این محلول توسط پمپ به مبدل حرارت ارسال گردیده و سبب افزایش دمای آن می شود؛ سپس به ژنراتور فرستاده شده و دما آن باز هم بالاتر می رود تا جایی که مایع مبرد موجود در محلول تبخیر و از محلول جدا می شود.

در ابتدای امر، لازم است توضیح دهیم که تبرید (سرد سازی) و تن تبرید چه مفهومی دارد. فن کویل های کاستی یکی از جذاب ترین مدل های موجود در بازار هستند چرا که اجزای این دستگاه در سقف کاذب قرار میگیرد و ویژگی های دیگری نیز مانند پوشش فضا به صورت یک طرفه و چهار طرفه دارد.

چیلرهای تراکمی بخار یکی از شناخته شده ترین مدل های chiller تراکمی می باشند. در مقابل برخی از چیلرهای تجاری یا تهویه مطبوع مدارهای تبرید مستقل دارند، اما مدارهای آب مستقل ندارند.

قیمت خرید چیلرهای صنعتی با توجه به مدل چیلر و ظرفیت خنک کنندگی آن متفاوت خواهد بود. در مدل های چهار لوله برای سیستم سرمایش دو لوله ورود و خروج آب و دو لوله هم به صورت جداگانه برای سیستم سرمایش ورود و خروج آن است.

2.عدم نیاز به اجرای تجهیزات تاسیسات مکانیکی دیگر از جمله پمپ ها ، سختی گیر و لوله کشی مفصل .

فن کویل ها به دلیل استفاده از فن برای انتقال حرارت بهتر، نسبت به شوفاژها بهینه تر هستند. چیلر جذبی عملکرد متفاوتی نبست به چیلر تراکمی دارد و در ساختار و اجزای آن کمپرسور استفاده نشده است.

چیلر و فن کویل ابارا

در معرفی مزایا و معایب چیلر جذبی ابتدا به تعریف کوتاهی از آن می پردازیم. در آشنایی با مزایا چیلر توجه به ایمنی ضروری است.

چیلر موتورخانه

دلیل استفاده از فین این است که فن های محوری استفاده شده در این نوع از کندانسسور ها قادر به انتقال جریان هوا به میزان لازم نمی باشد به همین دلیل با استفاده از فین ها این راندمان را افزایش دهند.

جواب این سوال خیر است. حال ممکن است برای شما این سوال به وجود بیاید که آیا چیلرها تنها قادر به خنک سازی آب هستند؟

قیمت فن کویل چیلر

در این نوع سیستم، هر کویل به طور مستقل لوله کشی و کنترل می شود. مسئله به همین نقطه ختم نمی شود، تمامی فن کوئل های دیواری، خود قابل تقسیم بندی فی ما بین دو دسته هستند،فن کوئل های دو لوله ای و فن کوئل های چهار لوله ای .

ناگفته نماند فن استفاده شده در فن کویل دو لوله ای تهویه اروند سه سرعته می باشد. 4. گاز مایع مبرد وارد شیر انبساط یا لوله موئین می شود و در این قسمت فشار کاهش پیدا می کند و مایع مبرد در دمای پایین قرار میگیرد.

مینی چیلر فن کویل

عمل رطوبت زدایی به این صورت است که رطوبت موجود در هوا به کمک کویل حرارتی و توسط عمل کندانس از آن گرفته می شود و در نتیجه رطوبت کاهش می یابد.

گرمایی که توسط مبرد از آب موجود در اواپراتور چیلر گرفته میشود، باید دفع شود. در واقع چیلر (Chiller) به دستگاهی اطلاق می گردد که وظیفه آن، جذب گرما از آب به وسیله ماده مبرد و سپس دفع آن به یک محیط دیگر است.

فن کویل چیلر، این امکان را می دهد که در هر فضا مانند ساختمان، تالارهای پذیرایی و اتاق های مجزا، گرمایش دلخواهی را تنظیم نمایید.

پس به این نتیجه می رسیم کاربرد چیلر در ساختمان ها، برای تهویه مناسب و در محیط های صنعتی برای خنک کردن تجهیزات، ماشین آلات و محیط کارگاه است.

همواره می توان گفت چیلرها هوای مناسب تری را تولید می کنند و برای اقلیم خشک کشور نیز مناسباند و می توانید برای همیشه با کولرهای آبی خداحافظی نمایید.

به همین دلیل است که مهم ترین کاربرد چیلر، تهویه مناسب است و به همین نام نیز مشهور گشته است.

فن المانی چیلر

نکته اینکه مساحت هر واحد ۱۸۰ متر مربع است ولی با کم کردن مساحتی که توسط دیوارها گرفته می شود و نیز مساحت قسمت های بدون سیستم تهویه مثل سرویس بهداشتی، حمام و …

خرید چیلر فن کویل

حداقل حجم و مساحت: سیستم تهویه مطبوع یک ساختمان بزرگ می تواند شامل یک چیلر واحد باشد که حداقل حجم و مساحت را اشغال می کند، نما به دلیل عدم وجود واحدهای تهویه مطبوع خارجی بدون تغییر باقی می ماند.

اگر بطور کلی دمای آبی که مورد نظر ماست از دمای رطوبت محیط بیشتر است، سعی کنید که از برج خنک کننده در چیلر کمک بگیرید.

موتور فن چیلر

طبق استاندارد ARI590 دمای آب ورود به اواپراتور ˚F54 و خروج از آن˚F44 می­ باشد و به ازای هر تن تبرید 2.4 GPM دبی آب چیلر در نظر گرفته می­شود.

قیمت فن چیلر

فاصله تقریباً نامحدود بین چیلر و فن کویل: طول خطوط می تواند به صدها متر برسد، زیرا با ظرفیت حرارتی بالای سیال انتقال حرارت، تلفات ویژه در هر متر خطی مسیر بسیار کمتر از سیستم های دارای گاز مبرد است .

چیلر فن کویل سقفی

از این رو طی سالیان اخیر تلاش ها و تحقیقات بسیاری در این زمینه به ویژه در زمینه سیستم های جذبی کم ظرفیت و محلی صورت گرفته است.

فن کویل و چیلر

در مبحث ” آشنایی کامل با فرآیند تبرید کولر گازی“، بصورت کامل این فرآیند توضیح داده شده است. به میزان صدای تولیدی توسط چیلر هوایی توجه نمایید و با توجه به آن جانمایی تجهیز را تعیین نمایید.

نکته قابل توجه در این باره این است که تنها هوای سرد توسط هواسازها منتشر نمی شود و می توانید از کویل های سرمایشی و گرمایشی بصورت مجزا و اشتراکی استفاده نمایید.

از بین این ۷ نظر مختلف که به طور جامع در حال بررسی آن هستیم، این مورد از تفاوت های مینی چیلر و داکت اسپلیت به شرایط خاصی بستگی دارد.

مزایا چیلر جذبی از نظر صوتی – طراحی واحد کم سر و صدا. چرا مزایا چیلر ها مهم هستند؟ چیلر تراکمی هوا خنک یک سیستم تولید کننده سرمایش و برودت می باشد که می توان از آن در ساختمان و سازه های مختلف از نوع مسکونی، تجاری، اداری و غیره بهره برد و در زمینه خنک سازی آب و هدایت سرمایش مورد نظر به هواساز ها و فن کویل هایی که در یک ساختمان تعبیه می شود و در جهت کاهش دمای هوا و رطوبت زدایی مورد استفاده های فراوانی ببریم.

برای تنظیم دمای محیط نیز قطعه ای به نام ترموستات در فن کویل ها تعبیه شده است. با مشخصات آن ها و نحوۀ ساز و کارشان ، اجزاء ، میزان مصرف برق و…

مقیاس پذیری: تعداد فن کویل ها (بارها) روی چیلر مرکزی (چیلر) عملاً تنها با بهره وری آن محدود می شود.

در ادامه سعی شده است تا نحوه کارکرد هریک از آن ها را به اختصار مورد توجه قرار دهیم. ۶. موتور فن کویل: باید بدانید موتور به کار رفته در فن کویل از نوع چند دور و کم صدا و با بلبرینگ های بسیار مطمئن باشد تا صدای کارکرد مجموعه الکتروموتور و فن نصب شده روی آن کمتر از ۳۵ دسی بل باشد.

نکته قابل توجه در ارتباط با چیلرها و نسبت به سایر سرماسازها این است که، نه مانند کولر آبی رطوبت بالایی تولید میکند و نه مانند اسپلیتها، کولر گازی و VRF ها، هوای خشکی را تولید می کنند.

نقش هواساز در این فن کویل به این صورت است که بعد از تولید هوای تازه و فیلتر کردن آن رطوبت مورد نیاز را هم تامین میکند و بعد از آن به شکل سرما یا گرما توسط سیستم فن به محیط انتقال داه میشود.

به نحوی که اگر مصرف انرژی یک واحد کمتر از میزان تعیین شده باشد، نمیتواند بهاندازه مصرف خود هزینه بدهد و باید کل مبلغ تعیین شده را بپردازد.

برای خرید محصولات نباید معیار خود را تنها به بخش ویژگیهای فنی آن محدود کنیم و توجه به ظاهر محصول نیز دارای اهمیت است. Da​ta has  be en c reated  wi​th the ​help  of GSA C on tent  Gen​erator Demov​er sion!

هواساز معمولی دارای بدنه معمولی است و اغلب در پروزه های تجاریی، مسکونی و یا صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای گرمایش هم میتوان از مینی چیلر استفاده کرد که روش متداول آن استفاده از دیگ بخار در موتورخانه یا پکیج خانگی و انتقال آب گرم تولید شده به فن کویل یا هواساز برای گرمایش فضای داخلی است و دیگر نیازی به نصب رادیاتور نیست.

یکی از بهترین برندهای فن کویل در دنیا، ایرول است که به دلیل زیبایی و طرح خلاقانه فن کویل های دیواری اش مطرح شده است.

مینی چیلر (Mini chiller) دراصل چیلر هواخنک کوچکی است که پمپ و منبع انبساط نیز در آن وجود دارد برای تولید آب سرد مورد نیاز جهت فن کویل یا دستگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

دمای آب سرد خروجی چیلر : همان آب سردی است که به کویل هواساز یا فن کویل و غیره ارسال می گردد.

به دلیل فشار کم مایع مبرد در داخل اواپراتور، مایع به صورت بخار تبدیل شده و آب درون اواپراتور خنک می شود و توسط سیستم پمپاژ به سمت کویل های آب سرد فن کویل و هواساز جهت ایجاد هوای خنک منتقل می گردد.

چیلر های تراکمی از کنداستور، کمپرسور و اواپراتور تشکیل شده اند که با ایجاد تراکم در هوا باعث خنک سازی محل می شوند.

در صورتی که محل قرار گیری چیلر هوایی پشت بام تعیین شده است، می بایست میزان لرزه و فشار وارده دستگاه به ساختمان در نظر گرفته شده است.

حوادث سیم کشی در داخل ساختمان محدود می شود که می تواند با دریچه های خاموش کننده خودکار کاهش یابد.

همانطور که گفته شد، چیلرها دستگاه هایی هستند که موجب خنک کردن محیط می شوند و گرما را از آب خواهند گرفت.

زیرا واحدهای زیادی وجود دارد و اگر هرکدام بخواهند برای خود یک سیستم حجیم تهیه کنند، نه تنها فضای زیادی اشغال میشود، بلکه ممکن است به استحکام سقف آسیب وارد شود و مشکلات دیگری را رقم بزند.

با رسیدن به روزهای اول تابستان، دوباره نام سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع بیشتر مورد توجه همگان قرار می گیرد.

ایمنی: خطر سیل با استفاده از شیرهای خاموش محدود می شود. استفاده می شود. متعادل کردن لوله های آب، یعنی متعادل کردن فشار و سرعت جریان آب بین فن کویل های جداگانه، بسیار ساده تر و کم هزینه تر از سیستم های گازی است.

فن های چیلر تراکمی هوا خنک، هوا را با فشار از روی لوله های حامل گرمای اتلافی عبور می دهند و گاز تبخیر شده را به مایع تبدیل می کنند به طور کلی در این مرحله.

تاثیر این حالت مثل نصب شیر تنظیم روی مداراست . همچنین میتوان مینی چیلر مهراصل را به جای یک محصول مثل چیلر تراکمی استفاده نمود تا مکان از قابلیت تجزیه دما برخوردار شود.

12-فروش مینی چیلر های آب خنک آپارتمانی . پروژه مینی چیلر ؟ یکی از اصلی ترین مزایای سیستم چیلر جذبی این است که چیلر های جذبی می توانند به عنوان منبع تامین سرما عمل کنند، اما همچنین در حالت معکوس چرخه تبرید یا آب، به عنوان یک پمپ حرارتی کار می کنند که در فصل سرد مورد نیاز است.

در این سیستمها ورودی هوا و تمامی ورودی و خروجی های فن کوئل در سقف کارگذاری می شود. بنابراین چیلر از مجموعهای از اجزای اواپراتور، کندانسور، شیر انبساط، فن ها، پمپ ها، کمپرسور و جذب کننده (absorbers) و موارد دیگر تشکیل شده است.

راندمان کمتری نسبت به چیلر های تراکمی دارند. استفاده از خنک کننده بدون یخ به طور متوسط بین 15-20 درصد باعث کاهش راندمان سیستم خنک کننده می شود.

همچنین استفاده از آکسی تاپ با توجه به بهبود کار کرد فن موجب می شود فن با سرعت کم نیز نیاز چیلر را تامین کرده و در نهایت با کمتر شدن فعالیت موجب تولید صدای کمتری نیز می شود.

حلزون متحرک حول حلزون ثابت می چرخد؛ با چرخش حلزون متحرک مایع مبرد به سمت مرکز کمپرسور هدایت شده و متراکم می شود.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.