کتاب های دلنشین 1400 – ایسنا

کتاب های زیبا 1400

رویا صدر «قرن دیوانه من»، «انقلاب های 1989 سقوط امپراتوری شوروی در اروپا»، «نامه های سرگشاده» و «مسکو 2042» را از لذت بخش ترین کتاب هایی که در سال 1400 خواند نام برد.

به گزارش ایسنا، این طنزپرداز و پژوهشگر درباره زیباترین کتاب هایی که در سال 1400 خوانده است، می گوید: زیباترین کتاب هایی که در سال گذشته خواندم مانند تکه های پازلی بود که کنار هم قرار گرفتند تا آیینه ای از زمانه و همدلی ما بسازند. این کتاب ها را می توان حول یک محور خلاصه کرد: تاریخ یکی از امپراتوری های ایدئولوژیک قرن بیستم، اتحاد جماهیر شوروی و سرنوشت کشورهای اقماری آن!

کتاب اول، “قرن دیوانه من” اثر ایوان کلیما، او نویسنده و اندیشمند برجسته چک است که در سال ۱۳۹۹ با ترجمه علیرضا بهشتی شیرازی منتشر شده است. این کتاب زندگی نامه ای است و داستان تلاش برای ماندن و زندگی شرافتمندانه در یک سیستم توتالیتر را روایت می کند. کلیما در این کتاب به بررسی رفتارها و تقابل های نیروهای درگیر در تحولات چک (زمانی که یکی از اقمار شوروی بود)، روند تدریجی اصلاحات در ساختار سیاسی چکسلواکی و نقش نویسندگان و روشنفکران در آن می پردازد. می گوید. او توضیح می دهد که چگونه تجربیات خود را در این سیستم زندگی کرده و اعتبار ادبی به آن بخشیده است که برای مخاطبان علاقه مند به نوشتن خلاق الهام بخش است. این بود که علیرغم کاستی هایی که در ترجمه و ویرایش کتاب وجود داشت، به دلیل محتوای جذابش از خواندن کتاب لذت بردم.

کتاب دوم، “انقلاب های 1989 سقوط امپراتوری شوروی در اروپا” اثر ویکتور شبستین این کتاب با ترجمه بیژن اشتری در سال 1399 منتشر شده است. این کتاب به شکلی جذاب و خواندنی، داستان موازی فروپاشی امپراتوری شوروی را روایت می کند و نشان می دهد که چگونه دهه ها بلوف زدن درباره قدرت حکومت ایدئولوژیک، از بی معنی بودن شعارها، به مشروعیت کاذب دولت و خطای اقتصادی و سیاست های سیاسی ناگزیر تغییر کرد، شوروی این را کشف کرد. این کتاب به نوبه خود به تغییر تدریجی حکومت در ماهواره های شوروی و نقش مردم عادی در آن می پردازد و تجربیات فوری آنها از فروپاشی بلوک شرق را بیان می کند و آن را با اطلاعات آرشیوی و نقل قول شاهدان همراه می کند.

“نامه های سرگشاده” نویسنده واسلاو هاول، متفکر و سیاستمدار معاصر چک، کتاب بعدی است که توسط احسان کیانی خواه ترجمه شده و توسط انتشارات فرهنگ نشر نو در سال 1399 منتشر شده است. این کتاب شامل مجموعه ای از نامه ها، پیام ها، نوشته ها، مقالات و سخنرانی های هاول است که شامل مشاهدات و تأملاتی است. شرایط موجود در چکسلواکی است، اما از مرزهای جغرافیایی و تاریخی فراتر رفته و مبانی فکری، اجتماعی، ادبی، هنری و سیاسی رژیم های توتالیتر را بررسی می کند. تصویری سیستماتیک از زندگی در این سیستم ها ارائه می دهد و اساس نقشه راه را تشکیل می دهد. هاول اخلاق را پیش شرط سیاست می داند و این دیدگاه در مقالات او منعکس شده است. از بین رفتن اصل و روح زندگی در رژیم های توتالیتر نیز یکی از ایده های محوری اوست که در این کتاب به تفصیل به آن پرداخته است.

کتاب چهارم “مسکو 2042” نوشته ولادیمیر واینویچ، او داستان‌نویس و طنزپرداز معاصر روسی است که در سال ۱۴۰۰ با ترجمه زینب یونسی توسط انتشارات ثالث منتشر شد. این کتاب یک رمان دیستوپیایی است و می توان آن را در تضاد با رمان ۱۹۸۹ جورج اورول دانست. موضوع این است که یک نویسنده مخالف و اخراج شده از اتحادیه نویسندگان آلمانی که در آلمان زندگی می کند، در سال 1982 از طریق یک آژانس مسافرتی به مسکو می رود و می بیند که دولت جدیدی جایگزین دولت کمونیستی شده است، اما این بار استبداد به گونه ای دیگر بازتولید می شود. و یک دیکتاتوری جای دیکتاتوری دیگری را می گیرد تا سرخوردگی نویسنده از ایده آلیسم را منعکس کند و دیدگاه او را منعکس کند که همه ایسم ها شکست می خورند زیرا طبیعت انسان آنها را خدایی می کند و آنها را به کاریکاتورهای غیرانسانی تبدیل می کند.

علاوه بر پیوند محتوا و محتوای این کتاب ها، آنچه در مطالعه این آثار توجه من را به خود جلب کرد، عنصر طنز در این آثار بود. علاوه بر رمان مسکو 2042 که یک رمان طنز است، طنز در سه کتاب دیگر نیز آمده است. علاوه بر زبان شیرین و تعابیر طنز نویسندگان، گویی زندگی در این کشورها در طنز معنا یافته است. گاه طنز تلخی که در سایه توهمات حاکمان، واکنش های تند و نابخردانه و تکذیب های مکرر آنان در سیاست های دولت جریان دارد که گاه بسیار کاریکاتورگونه است! از سوی دیگر، این طنز مورد استفاده افرادی قرار می گیرد که موضوعات جدی تر به موضوعات طنزتر مرتبط می شود و حتی ایدز و چرنوبیل نیز مورد تمسخر قرار می گیرند تا مردم در سایه شوخ طبعی استراحت کنند و سختی ها را تحمل کنند. همانطور که استفاده از طنز جزء مهمی از انقلاب های مخملی در کشوری مانند چکسلواکی می شود.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نانوایی قمی با شکاف های میلیاردی نقره داغ شد

ایسنا/ قم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از تعطیلی یک نانوایی بربری غیرمجاز در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.