کدام استان های ایران بیشترین آلودگی نوری را دارند؟


در مطالعه ای با استفاده از داده های ماهواره ای، تغییرات آلودگی نوری در ایران در یک دوره 17 ساله مورد بررسی قرار گرفت و استان های دارای بیشترین آلودگی نوری شناسایی شدند.

به گزارش ایسنا، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور مصنوعی به ویژه در ساعات تاریک شب می تواند آلودگی نوری تلقی شود و تأثیر منفی بر محیط زیست و انسان بگذارد. آلودگی نوری عواقب جدی برای سلامت انسان دارد و باعث استرس، خستگی چشم و از دست دادن بینایی می شود.

آلودگی نوری همچنین می تواند فعالیت های فیزیولوژیکی بسیاری از حشرات، پرندگان، پستانداران و خزندگان را تحت تاثیر قرار دهد و حتی مقدار کمی نور مصنوعی می تواند فعالیت های طبیعی آنها را مختل کند.

توزیع نامتعادل جمعیت به دلیل رشد جمعیت، مهاجرت به شهرها و مراکز بزرگ جمعیتی در ایران، منجر به افزایش مصرف برق در کشور شده است. بنابراین میزان مصرف برق در ایران تقریبا دو برابر شده است.

همچنین به دلیل نبود سیاست ها و قوانین لازم در خصوص آلودگی نوری، تمامی شهرهای بزرگ ایران در معرض خطر آلودگی نوری قرار دارند. همچنین موضوع آلودگی نوری در ایران تاکنون به طور گسترده مورد مطالعه و مستندسازی قرار نگرفته است.

به همین دلیل شناسایی، پایش و پهنه بندی مناطق حساس به آلودگی نوری برای برنامه ریزان ملی و منطقه ای برای ارزیابی این مناطق و کاهش آسیب های احتمالی در آینده در این مناطق بسیار مهم است.

ابزارهای مختلفی برای تشخیص آلودگی نوری و ارزیابی تغییرات در سطوح نور شب وجود دارد. با توجه به اینکه روش های میدانی برای بررسی آلودگی نوری بسیار پرهزینه و دشوار است، استفاده از ماهواره و داده های سنجش از دور می تواند روش مناسبی برای بررسی آلودگی نوری باشد.

علیرضا صالحی پور میلانی برای اهمیت آلودگی نوری؛ استادیار گروه ژئومورفولوژی دانشگاه شهید بهشتی مطالعه ای در زمینه آلودگی نوری ایران از سال 1374 تا 1391 انجام داد. در این پژوهش از داده های عملیاتی ماهواره روبشی خطی مربوط به برنامه ماهواره پدافند هواشناسی برای بررسی آلودگی نور استفاده شد.

در این تحقیق تغییرات آلودگی نوری مصنوعی در کشور مورد بررسی قرار گرفت و استان های درگیر در این بحران شناسایی شدند. همچنین تأثیر شاخص تراکم نسبی جمعیت، میزان مهاجرت در استان ها و تغییرات آنها به عنوان یکی از شاخص های مهم تأثیرگذار بر گسترش نور شب در استان ها مورد بررسی قرار گرفت.

مطالعات انجام شده در این مطالعه افزایش میزان نور شب را در سال های مورد مطالعه نشان داد و مناطق با روشنایی کم به مناطق با روشنایی زیاد تبدیل شدند.

استان های تهران و البرز به عنوان استان های دارای بالاترین میزان آلودگی نوری در کشور و استان های خوزستان، اصفهان، بوشهر و فارس در رتبه های بعدی قرار دارند.

در این تحقیق بیان شده است که افزایش تراکم نسبی و توزیع نامتعادل جمعیت، مهاجرت جمعیت و تشدید آن در بین سال‌های مطالعه، از عوامل اصلی گسترش آلودگی نوری در کشور و همچنین تمرکز حداکثر آلودگی نوری در برخی استان ها تمرکز فعالیت های تجاری و صنعتی در برخی استان ها و مراکز جمعیتی از جمله مراکز استان ها و نواحی صنعتی، روند افزایش نور مصنوعی، آلودگی نوری را در کشور افزایش داده است.

به گفته محقق این پژوهش، گسترش آلودگی نوری و تداوم این روند در آینده می تواند اثرات مخرب بسیاری بر زندگی انسان و محیط زیست کشور داشته باشد. به همین دلیل لازم است مطالعات جامع تری در زمینه آلودگی نوری در کشور و همچنین برنامه ریزی و تدوین سیاست های کاهش نور مصنوعی به ویژه در استان هایی که در معرض آلودگی نوری هستند انجام شود.

در این تحقیق آمده است که با تهیه دستورالعمل ها، دستورالعمل های لازم، تبیین هنجارها، ضوابط و توصیه ها و تنظیم میزان روشنایی و سپس نظارت بر اجرای قوانین می توان اقداماتی را در جهت کاهش آلودگی نوری در کشور انجام داد.

یافته های این مطالعه در پاییز 1400 به عنوان یک مقاله علمی با عنوان “تجزیه و تحلیل و پایش آلودگی نور مصنوعی در ایران با استفاده از داده های ماهواره ای نور شب (1996-2013)” در مجله تحلیل فضایی مخاطرات محیطی منتشر شد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

«پیاده رو غذا» کرمانشاه ناقص کاوش است/ به سرمایه گذار هشدار می دهیم

ایسنا/ کرمانشاه شهردار کرمانشاه گفت: پروژه پیاده راه مواد غذایی کرمانشاه به صورت ناقص مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.