کمبود “غذا” کافی و کاهش “درآمد” بزرگترین تأثیرات فوری کووید 19 بر زنان و مردان است.


رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران با اشاره به نتایج پژوهش موسسه بین المللی غیرانتفاعی Care International گفت: بیماری های روانی از جمله اضطراب، بی اشتهایی، بی خوابی و اختلال در انجام وظایف روزمره در زنان است. سه برابر بیشتر از مردان

دکتر در گفت وگو با ایسنا، فریبرز درتاج یک مطالعه جدید توسط موسسه بین المللی غیرانتفاعی نشان می دهد که سلامت روان زنان در طول بحران همه گیر کووید 19 منجر به تحریک پذیری، اضطراب، افسردگی، مشکلات خواب و خوردن، استرس پس از سانحه و ناتوانی در انجام وظایف روزانه زنان شده است. در زمینه امور بشردوستانه، Care International نشان می دهد که ویروس کرونا موجی از بحران سلامت روان را برای زنان در سراسر جهان ایجاد کرده است.

کاهش سلامت روان زنان 16 تا 24 سال

هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: محققان موسسه مذکور با بررسی پیامدهای این بحران بهداشت عمومی، از 10 هزار نفر در 40 کشور جهان دریافتند که 19 جوان بیشترین آسیب را در بحران کووید به خود دیده اند. . در میان زنان مسن کمتر دیده می شود که سلامت روان زنان 16 تا 24 ساله 11 درصد بدتر از زمانی است که جامعه این بحران بهداشت عمومی را تجربه نکرده است.

این روانشناس با اشاره به نتایج مطالعه دیگری توسط همین موسسه با حضور 10 هزار و 400 زن و مرد از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، آمریکای لاتین و خاورمیانه، افزود: نتایج این مطالعه برخی از علل اختلالات روانی را نشان داد. ، عمدتاً اضطراب و افسردگی.” بازگشت به مسائل اقتصادی و این عوامل بیشتر بر زنان تاثیر گذاشته است.

مسئولیت انجام کارهای خانه و کاهش سلامت روان زنان

به گفته وی، یکی از عواملی که فشار روانی بر زنان را افزایش می دهد «مسئولیت خانگی» است، به طوری که زنان حتی در زمان اشتغال، مسئولیت اصلی خانه و کارهای فرزندان را بر عهده دارند و این امر بار روانی بیشتری را بر دوش زنان تحمیل می کند. آنها. .

درتاج با یادآوری آموزش آنلاین کودکان در خانه پس از همه‌گیری کووید 19 و بار اصلی مراقبت و نظارت بر کودکان، گفت: در کشورهای در حال توسعه، وضعیت برای زنان سخت‌تر شده است. حدود 95 درصد از کودکان این مناطق به دلیل شرایط اضطراری عمومی به مدرسه نمی روند و محققان معتقدند افزایش مسئولیت های غیردرآمدی برای زنان به طور نامتناسبی بر آنها تأثیر می گذارد زیرا طبق موازین فرهنگی، مراقبت از کودکان بر عهده زنان است. نه مردان

این روانشناس معتقد است زنان بیشتر از مردان متحمل پیامدهای اجتماعی و اقتصادی کووید 19 می شوند.

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران همچنین به یکی دیگر از تحقیقات موسسه مراقبت اشاره کرد و گفت: زنان بیش از مردان به مسائلی مانند درآمد، تلاش برای یافتن غذا و دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی توجه دارند و دلیل آن را بدتر شدن وضعیت سلامتی عنوان کرد.

تأثیر شکاف درآمدی بین زن و مرد بر سلامت روان

«محققان دریافتند که 55 درصد از زنان و 34 درصد از مردان از دست دادن درآمد را یکی از بزرگترین اثرات فوری کووید 19 می دانند. 30 درصد از مردان نیز گزارش داده اند که به غذا دسترسی ندارند، مربوط به زنان و البته زنان حمایت کمتر در محل کار. آسیب های روانی در خانواده های مطلقه و زنان سرپرست بیشتر شایع است، جایی که زنان حضانت فرزند را بر عهده دارند. این عوامل مجموعاً باعث می شود زنان بیشتر از مردان از شوک اقتصادی کووید 19 رنج ببرند و در نتیجه، تأثیرات روانی بیشتری را متحمل می شوند و شکاف درآمدی بین دو جنس یکی دیگر از عواملی است که بر سلامت روان زنان تأثیر گذاشته است.

به گفته اعضای هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در اپیدمی کووید 19، ترس، نگرانی و اضطراب واکنش‌های طبیعی است که هر فرد در برابر تهدید یا مقابله با ناشناخته‌ها و بلاتکلیفی‌ها نشان می‌دهد و زنان از این نظر آسیب‌پذیرتر هستند. در مورد حرکت و رفت و آمد، کار از خانه، انتقال آموزش از مدرسه به خانه از طریق آموزش آنلاین، بیکاری موقت و از دست دادن تماس فیزیکی با خانواده، دوستان و همکاران می تواند بر سلامت روان زنان جامعه تأثیر بگذارد.

او گفت: «زنان به طور سنتی حامی هستند. زنان علاوه بر نگرانی از دست دادن شغل به دلیل کاهش ساعات کار، نگران زنان نیز هستند که خود نیز مسئول بیماری همسرشان هستند و در نتیجه زمان کمتری برای استراحت و آسایش خواهند داشت.

درتاج در پایان سخنان خود تاکید کرد: همه موارد باعث افت سلامت روان زنان در جامعه ما شده است. بنابراین برای کمک به افزایش سلامت روان زنان، لازم است فعالیت های حمایتی با سازمان ها و نهادهای حمایتی دولتی و خصوصی از سر گرفته شود، چرا که زنان در این بحران، مدیران سلامت خانواده هستند.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سیاست های مرگبار برای عابران پیاده!

یک کارشناس شهرسازی و ایمنی معتقد است برای کاهش تعداد عابران پیاده در تصادفات باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.