کمپرسور پیستونی کوپلند (Copeland)

کمپرسور پیستونی کوپلند (Copeland)
کمپرسور سیلندر پیستونی

این کمپرسورهای پیستونی شامل شیرهای روکشدار رفت و برگشت با کیفیت مناسب میباشد و دارای ظرفیتهای متفاوتی با توجه به نوع و کاربردشان هستند. در مواردی که نیاز به فشار دهش بسیار بالا می باشد ، کمپرسور پیستونی بهترین گزینه می باشد ولی در مورد ظرفیت برای دبی کم تا متوسط مناسب می باشد تا حدود 5000 متر مکعب بر ساعت. در کمپرسورهای سیلندر پیستونی نوع بسته امکان باز کردن کمپرسور و تعمیرات آن وجود ندارد اما در مورد کمپرسورهای نوع نیمه بسته و باز امکان باز کردن کمپرسور و تعمیر آن وجود دارد. هنگامی که پیستون به سمت پایین حرکت میکند (ضرب برگشت)، با ایجاد خلاء نسبی در محفظه سیلندر موجب باز شدن سوپاپ سمت مکش میشود و گاز یا بخار مبرد به داخل سیلندر کشانده و با حرکت مجدد پیستون به بالا (ضرب رفت) عمل تراکم آغاز گشته و سوپاپ مکش بسته میشود. کمپرسور هرمتیک یا کمپرسور بسته دارای ساختمان کاملا بسته ای می باشد به این صورت که تمام اجزای آن از جمله محفظه فشرده سازی، سیلندر، پیستون، موتور و غیره درون محفظه ای بسته که معمولا قابلیت باز شدن ندارد قرار گرفته اند. Post h​as be en generat ed by G᠎SA C onte nt G en​er at or DEMO.

کمپرسور سیلندر پیستونی

نسبت به ورود مبرد به صورت مایع حساسیت دارد زیرا در صورت ورود مایع به محفظه، سر و صدا تولید می کند که این اتفاق در ادامه باعث آسیب کمپرسور می شود. این کمپرسورها با روغن POE قابلیت کارکرد داشته که باعث می شود روغن و مبرد خوب مخلوط شوند و بازگشت ایده آل روغن به کمپرسور را فراهم می کند. امرسون با توجه به موقعیت رهبری ایده و نوآوری در صنعت تبرید و تهویه، کمپرسورهای نسل بعدی CR که از مبرد R407C استفاده می کنند را به بازار ارائه نموده است. نوع و کیفیت مبرد استفاده شده در کمپرسور تأثیر مهم و مستقیم در کیفیت عملکرد و طول عمر آن دارد. یا استفاده از سیستم دو مرحلهای میتوان فشار مبرد را به حد نیاز افزایش داد در حالی که دمای آن از حد مجاز افزایش نخواهد یافت. از یک دید می توان آن ها را به دو دسته تنه ای یا مستقیم Trunk و شافت هادی Cross head تقسیم کرد.همچنین کمپرسور های پیستونی می تواندد یک طرفه Single acting و یا دو طرفه Double acting ساخته شوند.و یا از دید روغن می توان آن را به دو دسته روغن کاری شونده Lubricated و یا فاقد روغن Oil free تقسم بندی کرد.

 This data was c​reat᠎ed  by GSA​ C᠎ontent Gener ator DE᠎MO!

از آنجا که همواره مقداری روغن از از طرق شاتون و گژن پین و از کناره دیواره سیلندر در قسمت بالای سیلندر نفوذ می کند و با گاز مورد تراکم قاطی می شود ، در نتیجه این طرح برای ساخت کمپرسور های فاقد روغن Oil free عملا امکان پذیر نمی باشد. البته باید دقت کرد که یک سری از عوامل گفته شده ممکن است از ویژگی های طراحی کمپرسور باشد و عملا در مواردی اجتناب ناپذیرند. در کمپرسور پیستونی تنه ای طراحی به این صورت است که قسمت زیر پیستون به کارتل متصل شده است و به این ترتیب می توان از یک نوع روغن برای روغن کاری سیلندر و سایر قطعه های موجود در کمپرسور از جمله میل لنگ ، یاتاقان ، گژن پین ، بوش گژن پین و … پیستون مورد استفاده در کمپرسور پیستونی یک طرفه را می توان به دو صورت تنه ای یا مستقیم و شافت هادی مورد استفاده قرار داد.

اگرچه راندمان بالا و درنتیجه میزان انرژی مصرفی برای هر مترمکعب گاز مورد تراکم در کمپرسور پیستونی برودتی در مقایسه با سایر موارد کمترمی باشد ولی قیمت اولیه و هزینه تعمیر و نگهداری بالاتر و توجه به این موضوع که در قرن نوزدهم قیمت انرژی ارزان تر بود در نتیجه میزان استفاده از این کمپرسورها رو به کاهش رفت ولی در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 با افزایش قیمت نفت و به دنبال آن افزایش هزینه های تامین انرژی بار دیگر کمپرسور های تناوبی یا پیستونی مورد توجه قرار گرفتند. با گذشت بیش از نیم قرن از بنیان گذاشتن مجموعه میکاس کمپرسور ، مسیر شکوفایی آن آغاز شده و موفق شده است از یک تجارت نوظهور به یک شرکت توسعه پایدار منش تبدیل شود که در صنعت هوای فشرده شده و انواع کمپرسور شامل کمپرسور پیستونی، کمپرسور اسکرو،کمپرسور اویل فری تغییرات شگرف و بزرگی ایجاد نموده است. کمپرسور سیلندر پیستونی یکی دیگر از پرکاربردترین انواع کمپرسور های برودتی است، که درانواع سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسور پیستونی به حضور مایع و رطوبت در گاز مورد تراکم و سیلندر و به طور کلی در داخل کمپرسور بسیار حساس می باشد و می تواند موجب خرتبی سوپاپ ، کج شدن شاتون یا شافت پیستون و حتی بریدن میل لنگ بشود.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.