کندانسور داکت اسپلیت

کندانسور داکت اسپلیت
کندانسور

کندانسور تبخیری دستگاهی مرکب از فناوری چگالنده آبی و هوایی میباشد. کندانسور یکی از اجزای مکانیکی سیستم های تهویه مطبوع هوا است که در این مقاله قصد داریم به آشنایی بیشتری در مورد نحوهی عملکرد و انواع آن به اطلاعات بسیار کامل فن کندانسور صنعتی دست پیدا کنیم. این نوع کندانسورها گرما را به خارج منتقل می کنند و نصب آنها ساده است. ساده ترین آنها لوله ای ساده و بدون پیچ و خم است. به منظور افزایش راندمان کندانسور معمولا از تکنیک چسباندن باله ها (به عنوان مثال، ورق های مسطح فلز رسانا) به لوله برای تسریع در حذف حرارت استفاده می کنند. میعانات میریزد و در پایین جمع میشود، که غالباً در ظرفی جمع میشود که به آن “hotwell” گفته میشود. در این نوع از کندانسور آبی، جریان آب از داخل تعدادی کویل عبور میکند که ممکن است این کویل ها پره هایی نیز داشته باشند تا انتقال حرارت به نحو بهتری انجام گیرد و ماده مبرد نیز از داخل پوسته عبور میکند.

کندانسورها را میتوان با توجه به نیاز در طرحهای متعددی تولید کرد؛ از اندازه های مختلف کوچک (استفاده دستی) تا بسیار بزرگ (استفادههای در مقیاس صنعتی در فرآیندهای کارخانهها). آنها همچنین برای صرفه جویی در مصرف آب به برج خنککننده نیاز دارند. همچنین امروزه در ساخت بیشتر دستگاههای صنعتی نظیر اسانس گیرها، تقطیر، عرق گیرها، بار سفت کنها و تمام تجهیزات صنایع صنعتی مجهز به کمپرسور، کندانسور بکار برده میشود. بسته به دماي ترميستور سرعت فن كندانسور مي تواند از سرعت كامل تا صفر تغيير نمايد چون روشن و خاموش كردن پياپي فن ( در فواصل زماني كوتاه ) در دماي تقطير كندانسور نوساناتي بوجود مي آورد معمولا در كندانسورهاي هوايي كه تنها به يك فن مجهز مي باشند از اين روش براي كنترل ظرفيت استفاده نمي كنند ولي در كندانسورهاي شامل چندين فن و خصوصا در مواردي كه كندانسور به دمپر تنظيم هوا يا كنترولر سرعت فن مجهز مي باشد مي توان با روشن و خاموش نمودن فن ها فشار تقطير را به راحتي در محدوده وسيعي از شرايط كاري كنترل نمود. کندانسور های هوایی : کندانسور هوایی یا به نوعی کندانسور هوا خنک به طور مستقیم و بدون مصرف آب و تنها با جریان هوای فن ها، عمل تقطیر را انجام می دهد.

مجموعه آب و هوا باعث میعان مبرد میشوند.

یک لایه آب نازک نیز از از روی لوله های کندانسور عبور میکند که در آنجا خنک سازی تبخیری صورت میگیرد. در این نوع کندانسور که با نام هوا خنک نیز شناخته میشود، مبرد توسط جریان هوا سرد میشود. مبرد ها عمدتا برای خالص سازی یا جداسازی مایعات استفاده میشوند. در یک کندانسور تماس مستقیم، بخار داغ و مایع خنککننده به داخل یک ظرف وارد میشوند و اجازه مییابند مستقیماً مخلوط شوند، نه اینکه توسط یک مانع مانند دیوارهی تیوب مبدل حرارتی جدا شود. مجموعه آب و هوا باعث میعان مبرد میشوند. چگالنده درون سیکل تبرید وظیفه گرفتن حرارت مبرد و تبدیل کردن آن از حالت گاز به مایع سپس انتقال آن داخل شیر انبساط را عهده دار میباشد. انواع چگالنده تحت عنوان سیستمی برای تغییر فاز سیالات از حالت گاز به مایع توسط سرد کردن سیال هدف کارایی دارند. انواع چگالنده گاز را توسط آب یا هوا خنک کرده و سپس بوسیله همان فشار گرمای پنهان مبرد گرفته میشود تا فاز از حالت گاز به مایع تغییر حالت دهد.

یعنی کندانسینگ گرمای مبرد را بوسیله آب یا هوا کاهش میدهد تا به مایع تبدیل شود و همین عملکرد سبب شده که انواع کندانسور را جزء مبدلهای حرارتی پرکاربرد بدانند. نکته: در تفاوت اواپراتور و کندانسور به طور کلی “اواپراتورهای آبی” سرعت جریان آب باید بین 4 تا 12 فوت برثانیه در نظر گرفته شود، به نحوی که سرعت زیاد موجب فرسایش و جریان آرام سبب رسوب گذاری و عدم انتقال حرارت نگردد. همان طور که گفته شد کندانسور ها عمدتا برای خالص سازی مایعات استفاده می شود، برای خالص سازی یک مایع به وسیله کندانسور ابتدا مایع را به وسیله حرارت بخار می کنیم، گاز ایجاد شده از تبخیر مایع به وسیله لوله داخلی وارد کندانسور شده و با مجاورت با محیط سرد لوله خارجی که عمدتا با آب سرد پر می شود، میعان می شود. مبردی که از کندانسور عبور میکند دارای بخار و دمای بالایی می باشد هوا و آب بخار را به مایع تبدیل می کند و فشار را برطرف می کند. استفاده از آب خنک کننده یا هوای اطراف به عنوان مادهی خنک کننده در بسیاری از کندانسورها معمول است.  Data has be en gen erated  by G SA Conte​nt  Gen​er ator D emover si on !

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.