کنکور قطعا در رشته های پرطرفدار باقی خواهد ماند


وزیر علوم تاکید کرد: کنکور رشته های پرمخاطب دانشگاه ها قابل حذف نیست و داوطلبان باید تلاش خود را برای ورود به این حوزه ها ادامه دهند، ما نمی توانیم با توجه به سوابق تحصیلی ارائه دهیم.

به گزارش ایسنا، دکتر. محمدعلی ذوالفیگل مهمترین برنامه های آموزش عالی را در حوزه کنکور، سهمیه پذیرش در دانشگاه ها و تحقق شعار سال تشریح کرد و گفت: کند و جلاد قانون است. اما با توجه به محتوا و نحوه ارزیابی سوابق تحصیلی داوطلبان پذیرش در دانشگاه ها، لازم به ذکر است که این موضوع به وزارت آموزش و پرورش نیز مربوط خواهد شد که نحوه گذراندن دروس تخصصی و عمومی را تعیین می کند. اجازه ورود به سیستم

وی همچنین به برنامه وزارت علوم برای برگزاری کنکور اشاره کرد و تاکید کرد: به صراحت تاکید می کنم که برای حوزه های پرطرفدار دانشگاه ها و برای کسانی که کاندیدای این حوزه ها هستند و هدفشان کسب ظرفیت خالی در رشته های پرطرفدار است نمی توان کنکور را حذف کرد. باید جدی باشد باید سعی کنند در کنکور شرکت کنند زیرا امتحان ورود به این رشته ها حذف شدنی نیست و سوابق تحصیلی نمی تواند آن را ارزیابی کند.

وزیر علوم تاکید کرد: اگر ظرفیت یک منطقه را در فلان دانشگاه مثلا 100 نفر ذکر کنیم اما تعداد افرادی که بر اساس سوابق تحصیلی ارزیابی می شوند بیش از 10 هزار نفر با میانگین معدل است. از بین 20 نامزد، چگونه می توان این افراد را در این حوزه پذیرفت؟ جدا کنید تا راهی برای شرکت در دوره های پرطرفدار دهلیزی وجود نداشته باشد مگر انجام دهلیزی.

ذوالفیگل با تاکید بر اینکه امکان حضور در بیش از 85 درصد از مقاطع تحصیلی دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی وجود دارد، گفت: بر اساس مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی، سوابق تحصیلی می تواند تاثیر قطعی بر وضعیت تحصیلی داشته باشد. حضور در این دوره ها و نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست. اما قطعا برای کنکورهای پرطرفدار باقی خواهد ماند.

وزیر علوم در پاسخ به این سوال که آیا امکان افزایش ظرفیت پذیرش در رشته‌های پرطرفدار مانند پزشکی وجود دارد، خاطرنشان کرد: تامین یا عدم تامین ظرفیت پذیرش در رشته‌های پزشکی، نیازها برآورده می‌شود یا خیر، در این حوزه است. اقدام وزارت بهداشت و وزارت علوم برای افزایش ظرفیت پذیرش در سایر رشته ها تعیین کننده نیست.

وی در خصوص تغییرات احتمالی در زمینه ورودی دانشگاه ها نیز گفت: این مورد نیز در قانون مشخص شده و مشخص شده است که چه سهمیه هایی برای داوطلبان در نظر گرفته شده است و ما نیز بر این اساس عمل خواهیم کرد، البته انتقاداتی نیز درباره وجود برخی سهمیه ها وجود دارد. در واقع یک مورد جدی مانند انتقال از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر وجود نداشته است که قبلاً این سهمیه ها برداشته شده باشد و به طور کلی در رابطه با سایر سهمیه ها مشمول قانون هستیم.

وزیر علوم با اشاره به آغاز تدریس حضوری برای دانشجویان از ماه جاری در دانشگاه ها، تاکید کرد: پایان نامه آنها تایید نشد و یا دانشجویان مقطع کارشناسی به صورت مجازی به آموزش خود ادامه دادند.

وی ادامه داد: در پی تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر بازگشایی دانشگاه‌ها، پس از تعطیلات عید، مجدداً آموزش‌های حضوری در دانشگاه‌ها پیگیری شد و بسیاری از دانشگاه‌ها توانستند این نوع آموزش‌ها را از ابتدای سال آغاز کنند.

ذوالفیگل یادآور شد: البته برخی از دانشگاه های کشور به دلیل داشتن خوابگاه های خصوصی که طی دو سال کرونا تغییر کاربری داده اند، آموزش ضمن خدمت خود را با تاخیر آغاز کردند، اما تا پایان فروردین یا ابتدای هفته آینده، دانشگاه ها ارائه خواهند کرد. آموزش حضوری برای تمامی دوره های شما.

وی یادآور شد: خوشبختانه امروز بازگشت به تدریس حضوری در دانشگاه ها با استقبال بسیار خوبی از سوی دانشجویان مواجه شده و این موضوع را به عنوان خواسته اصلی خود دنبال می کنند.

وزیر علوم درباره برنامه این وزارتخانه برای اجرای شعار سال گفت: با حکم رهبری امسال به عنوان تولید، دانش بنیان و اشتغال زایی نامگذاری شد که تمرکز و دستور اصلی وزارت علوم است. آن ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: از همه نهادهای وزارت علوم می خواهیم برنامه عملیاتی خود را بر اساس ماموریت ها و راهبردهای خود برای تحقق شعار سال اعلام کنند و این برنامه ها قابل رصد و ارزیابی است.

ذوالفیگل تاکید کرد: در حال حاضر 49 پارک علم و فناوری و 124 مرکز رشد در مجموعه‌های وزارت علوم وجود دارد که وظیفه ارائه تسهیلات ویژه به صاحبان ایده را بر عهده دارند تا ایده‌های آن‌ها ارزیابی و مراکز فناوری تشکیل شود. آیا ما.” ما می توانیم زمینه های نوآوری را توسعه دهیم.

وی در پایان تاکید کرد: بیش از 10 هزار قطب فناوری در کشور داریم که قابلیت تبدیل شدن به ایده و راه فناوری را دارند و سعی می کنیم راه تبدیل شدن به شرکت های دانش بنیان را فراهم کنیم و از امکانات دانش بنیان برای آنها استفاده کنیم. .

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.